تعیین قیمت انواع سنگ های صادراتی

ناطق: در نامه‌ای که معاونت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیر کل دفتر بررسی و تعیین ارزش تعرفه به تاریخ ۲۸ آذر ارسال کرده، آیین‌نامه تعیین ارزش کالای صادراتی انواع سنگ‌های تزئینی و مصنوعات سنگی را ابلاغ کرده است.

تعیین قیمت انواع سنگ های تزئینی صادراتی

به گزارش روزگار معدن در این نامه، آمده است:
بازگشت به نامه۹۷/۹۵۱۷۸۰ مورخ ۹۷/۸/۶درباره تعیین ارزش کالای صادراتی انواع سنگ تزئینی و مصنوعات سنگی به اطلاع می‌رساند با توجه به نشست‌های انجام شده، اخذ نظر کارشناسی اعضای شورای ت‌گذاری صنعت سنگ کشور و خبرگان صنعت و همچنین بررسی‌های انجام شده از سوی دفتر صنایع معدنی، نرخ پایه صادرات سنگ‌های تزئینی بسیار متفاوت است.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: با توجه به کیفیت و تنوع سنگ استخراجی معادن کشور، کارشناسی و قیمت‌گذاری و بررسی آن بر اساس جداول پیشنهادی آن دفتر امکان‌پذیر نیست. علاوه بر اینکه آمار صادرات در گمرکات کشور نیز بر اساس واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود، به دلیل سهولت در اقدامات اجرایی و پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی واردات این نوع کالا، پیشنهاد نرخ پایه صادرات از سنگ تزئینی بر مبنای کد تعرفه واردات به شرح این جداول اعلام می‌شود.
سنگ مرمر، سنگ‌های تراورتن، سنگ‌های این و سنگ‌های آهکی برای تراش یا ساختمان که وزن مخصوص آنها مساوی ۲۵ یا بیشتر باشد و سنگ رخام ( (Alabaster حتی ناهمواری گرفته شده یا فقط بریده شده به وسیله اره یا به نحوی دیگر به صورت بلوک یا به شکل لوح (Slabs)مربع یا مستطیل شامل مرمر کمتر از ۲ تن دست‌کم ۶۰ دلار، مرمر بین ۲تا ۵ تن ۱۲۰ دلار، مرمر بین ۵ و ۱۰ تن ۲۵۰ دلار، مرمر ۱۰ تن به بالا ۳۵۰ دلار، تراورتن ۷۰ دلار، سنگ‌های موسوم به چینی ۷۰ دلار، سنگ‌های موسوم به کریستال ۵۰ دلار و مرمریت ۷۰ دلار خواهد بود.(درباره معادن خاص مراتب اعلام خواهد شد).
همچنین درباره سنگ فقط بریده شده به وسیله اره یا به نحوی دیگر به صورت بلوک یا به شکل لوح مربع یا مستطیل، از جنس مرمر ۵۰۰ دلار در هر تن، از جنس تراورتن، مرمریت و کریستال ۱۰۰ دلار در هر تن، سنگ‌های اتین و سنگ‌های آهکی برای تراش یا ساختمان و سنگ رخام نیز در هر تن ۶۰ دلار تعیین می‌شود.

در بخش دیگری از این آیین‌نامه آمده است:
درباره سنگ خارا، سنگ سماق، سنگ رخام سیاه، ماسه سنگ و سایر سنگ‌های تراش یا ساختمان حتی ناهمواری گرفته شده یا فقط بریده شده به وسیله اره یا به نحوی دیگر به شکل لوح مربع یا مستطیل شامل کارت شده یا ناهمواری گرفته شده در هر تن ۳۵ دلار، سنگ فقط بریده شده به وسیله اره یا به نحوی دیگر به صورت بلوک یا به شکل لوح مربع یا مستطیل در هر تن ۳۵ دلار، ماسه سنگ در هر تن ۳۵ دلار و سایر سنگ‌های تراش یا ساختمان در هر تن ۳۵ دلار است.
همچنین در این آیین‌نامه آمده است: سنگ برای سنگفرش، سنگ برای کنار پیاده‌رو و سنگ به صورت لوح برای سنگ فرش و سنگ طبیعی (به استثنای سنگ لوح) در هر تن ۵۰ دلار است.
در این شیوه‌نامه همچنین برای سنگ تراش‌پذیر کار شده یا سنگ ساختمان(به استثنای سنگ لوح) کار شده و اشیای ساخته شده از این سنگ‌ها غیر از سنگ‌های شماره ۶۸۰۱(یعنی سنگ برای سنگفرش، سنگ برای کنار پیاده‌رو و سنگ به صورت لوح برای سنگ فرش و سنگ طبیعی به استثنای سنگ لوح) مکعب بزرگ یا کوچک برای موزائیک کاری و همانند سنگ طبیعی (از جمله سنگ لوح) حتی روی تکیه‌گاه دانه تراشه ۸ و پودر از سنگ طبیعی (همچنین سنگ لوح) که به طور مصنوعی رنگ شده باشد، در هر تن ۳۰ دلار است.
برای سنگ‌های چهارگوش مکعب بزرگ و کوچک حتی به اشکالی غیر از مربع و مستطیل که بزرگ‌ترین سطح آنها در مربعی با ضلع کمتر از ۷ سانتی‌متر جای گیرد و شامل دانه، تراشه و پودر رنگ شده است به طور مصنوعی در هر تن ۳۰دلار تعیین می‌شود. درباره سنگ مرمر، تراورتن و رخام نیز سنگ مرمر در هر تن ۶۰۰ دلار و سایر، ۲۰۰ دلار در هر تن نرخ‌گذاری شده است.
همچنین در تعیین قیمت‌گذاری سنگ‌های خارا(گرانیت)، در صورتی که پولیش و شکل داده شده یا کار شده اما کنده‌کاری و حکاکی نشده باشد، در هر تن ۷۰ دلار و سایر در هر تن ۷۰ دلار قیمت‌گذاری می‌شود.
در سایر سنگ‌ها مانند سنگ صیقل داده شده، شکل داده شده یا کار شده اما کنده‌کاری نشده و حکاکی نشده و سایر نیز در هر تن ۱۵۰ دلار نرخ‌گذاری می‌شود.
در این آیین‌نامه همچنین آمده است سنگ لوح طبیعی کار شده و اشیای ساخته شده از سنگ لوح طبیعی یا فشرده به منظور سنگ برای کف و دیوار و همچنین سایر ۱۵۰ دلار در هر تن است.
در دیگر موارد با ذکر مصادیق از دفتر صنایع معدنی استعلام می‌شود.


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : دلار ,سنگ‌های ,تعیین ,دلار، ,می‌شود ,طبیعی ,نحوی دیگر ,تعیین قیمت ,دلار، مرمر ,ناهمواری گرفته ,صورت بلوک ,دلار، سنگ‌های موسوم ,کالای صادراتی انواع ,ارزش کالای صادراتی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ماه گیسو kingtraveliran [خلسه ِ معلق] تیم طراحی هلوکد کتابخانه عمومی سعدی خدمات طراحی رابط کاربری رمل های روان دفتر یادداشت دختر خاکستری حرف هاي نيمكره ي راست مغز